Klimatizácia a rekuperácia - existujú rozdiely?

Aj keď primárnou funkciou oboch zariadení je získavanie príjemného vzduchu v dome, byte alebo inom uzavretom priestore, klimatizácia by sa nemala zamieňať s rekuperáciou. Prvý je navrhnutý na ochladenie vzduchu, druhý na umožnenie jeho výmeny pri rekuperácii tepla.


Čo je to klimatizácia?

Klimatizácia je navrhnutá tak, aby ochladzovala alebo vykurovala vzduch a znižovala/zvyšovala teplotu v uzavretej miestnosti. Princíp činnosti je jednoduchý. Vzduch je ochladený, ale v bežnej klimatizácii sa nevymieňa, takže dýchame rovnaký vzduch. Preto sa odporúča inštalovať účinné mechanické vetranie v klimatizovaných miestnostiach zabezpečujúcich prísun čerstvého vzduchu.

Čo je to rekuperácia?

Rekuperácia je systém vyváženého prívodu a odvodu vzduchu s rekuperáciou tepla. Kombinácia rekuperácie s klimatizáciou a kúrením umožňuje tepelnú pohodu v miestnosti po celý rok. Rekuperačný systém zaisťuje vetranie a rekuperáciu energie zo vzduchu odvádzaného z miestnosti. Vďaka tomu sa do klimatizovanej alebo vykurovanej miestnosti privádza čerstvý vzduch, ale nestráca sa energia, ktorá by sa tradičným mechanickým vetraním uvoľňovala do atmosféry. To poskytuje skutočné úspory energie potrebnej na chladenie alebo ohrievanie interiéru.

Rekuperácia a klimatizáciou - dá sa to kombinovať?

Neexistujú žiadne kontraindikácie pri súčasnom používaní rekuperácie a klimatizácie v danom zariadení. Pri použití klasickej klimatizácie založenej na vnútorných jednotkách splitového typu vedie rekuperácia k rovnomernejšiemu rozloženiu teplôt v danom zariadení. Kanálové klimatizačné zariadenie môžete samozrejme zahrnúť do potrubného systému napájacieho systému rekuperácie ,to si však vyžaduje samostatný dizajn celej inštalácie. Napájací systém by mal byť výrazne predimenzovaný, prispôsobený zvýšenému prietoku vzduchu a zaizolovaný, čo Vám vstupné náklady na rozvod potrubia v interiéry zvýši o 40-50 %. Zároveň je potrebné pri navrhovaní potrubí vziať do úvahy nevyhnutnosť a komplikovanosť ich častého čistenia a dezinfekcie.

Zhrnutie

Moderná výstavba zahŕňa inštaláciu vzduchotesných okien a izolačných systémov, ktoré napomáhajú prehriatiu interiéru . Tieto účinky pociťujú predovšetkým podkrovia vystavené veľkému slnečnému žiareniu ale aj nehnuteľnosti v ktorých je dnes často použité osadenie veľkoformátových okien,ktoré neposkytujú primeranú tepelnú pohodu,ale slúžia ako zdroj tepla.Vtedy vzniká veľké riziko letného prehrievania, obzvlášť pri južnej a juhozápadnej orientácii okien.
Rekuperácia vzduch príliš neochladí, ale spätne získa teplo a vyčistí privádzaný vzduch.
Rekuperátor môže v interiéri vytvárať mierne nižšiu teplotu ako vonku, nenahradí však klimatizáciu.
Na získanie nižšej teploty je potrebné správne naprogramovať rekuperátor tak, aby fungoval večer a v noci, potom je teplota o niekoľko stupňov nižšia ako cez deň, jej úlohou je ale hlavne zlepšiť klimatický komfort v domácnostiach , ale bez výrazného zníženia teploty v horúcom počasí.
Inštalácia zemného výmenníka tepla môže poskytnúť vyšší teplotný komfort a vyššiu účinnosť rekuperácie. V lete poskytuje chladnejší vzduch, ale nemôže úplne nahradiť klimatizáciu tak isto ako klimatizácia nenahrádza vetranie , ale vďaka rozdielom v prevádzke ventilácie a klimatizácie sa tieto zariadenia navzájom dokonale dopĺňajú,napríklad, ak ventilačná jednotka dodáva vzduch a odstraňuje použitý vzduch a klimatizácia ohrieva / ochladzuje, odvlhčuje / zvlhčuje, ionizuje alebo odstraňuje prach. Vybavením svojho domu ventilačným a klimatizačným systémom zaisťujete maximálny komfort a zdravú mikroklímu.