Podľa toho, či už dom máte alebo ho len plánujete postaviť, rozhodnutie o inštalácii rekuperácie závisí od toho, v ktorej fáze sa nachádzate. V ideálnom prípade by sa rozhodnutie o inštalácii rekuperácie malo urobiť vo fáze plánovania budovy, pretože sa tak znížia náklady na inštaláciu. V prípade už dokončeného domu na dátume rozhodnutia veľmi nezáleží pokiaľ dom neprechádza rekonštrukciou- potom je to perfektná príležitosť na inštaláciu rekuperátora, potrubia a zníženie inštalačných nákladov.

Potom by sa malo okrem iného zistiť, či sme schopní okamžite investovať do moderných technických riešení. Nie každý si môže dovoliť profesionálnu a komplexnú inštaláciu rekuperácie a ako viete, neoplatí sa vyberať lacnejšie riešenia, z ktorých kvalitou nebudeme neskôr spokojní. Navyše v budúcnosti by nás takéto rozhodnutie mohol stáť oveľa viac ako počiatočné investície do lepšieho systému. Takže pri odkladaní inštalácie rekuperačného systému do budúcnosti stojí za zváženie príprava domu na neskoršiu inštaláciu počas výstavby. Bola by škoda neskôr zničiť veľa z toho, čo už bolo dobre urobené.

Čas montáže závisí od mnohých faktorov, zvyčajne však trvá jeden alebo dva pracovné dni.

Montáž systému je zvyčajne rozdelená do dvoch etáp
- v prvej etape  pripravíme všetky potrebné otvory, namontujeme distribučné a rozdeľovacie boxy a potrubia privedieme do príslušných miestností.Všetky komponenty sú po dokončení samozrejme tesne uzavreté, aby sa pri ďalších prácach inštalácia neznečistila. Netreba zabudnúť ani na prípravu elektroinštalácie či už na napájanie alebo ovládanie jednotky a osadenie potrubia na odvod kondenzu ak je to potrebné.

-samotné rekuperačné zariadenie,ovládací panel, distribučné elementy-ventily v jednotlivých miestnostiach a vonkajšie žalúzie a mriežky sa inštalujú v druhej etape, teda po dokončení všetkých špinavých, prašných prác teda po dokončení budovy,ideálne pred položením podlahových krytín.

Po následnom dopojení a spustení do prevádzky sa celý systém vetrania vyreguluje a po zaškolení ovládania si môžete užívať čerstvý vzduch na plné pľúca.